دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


مطب تهران

ادرس مطب

جوانسازى اطراف چشم

برنامه راديويي

برنامه راديويى

جوانسازى صورت

ديابت و چشم

اثرات ديابت بر چشم :
ديابت بيمارى مزمنى است که اين روزها به دليل عدم تحرک، تغذيه نامناسب و پاره اى عوامل محيطى و ژنتيکى در کشور ما بسيار شايع مى باشد.اين بيمارى در دراز مدت باعث تنگى عروق در تمام نقاط بدن شده و به بافتهاى مختلف اسيب مى رساند . بکى از اعضايي که به دليل وجود عروق کوچک ،بسيار مستعد اسيب است ،چشم مى باشد . در واقع تمام افراد ديابتى، پس از بيست سال ، درجاتى از اسيب چشمى را خواهند داشت. بالا بودن فشار خون و کلسترول مى تواند اين آسيبها را تشديد نمايد. آسيبهاى چشمى ناشى از ديابت را مى توان به دو گروه اسيبهاى داخل و خارج چشمى تقسيم نمود .

آسيبهاى خارج چشمى :
ديابت باعث کاهش حس قرنيه ، کاهش توليد اشک ، خشکى چشم ، زخم قرنيه و التهابات مکرر لبه پلک مى شود که هر کدام از اين موارد چشم را مستعد اسيبهاى بيشتر مى کند .گاهى در اثر ديابت فلج ناگهانى اعصاب چشمى رخ مى دهد که باعث انحراف چشم، دوبينى، افتادگى پلک و باز شدن مردمک مى شود . خوشبختانه اغلب اين فلجها پس از چند ماه خودبه خود برطرف مى شوند.يکى از بدترين عوارض چشمى ديابت عفونت قارچى کاسه چشم مى باشد. اين مورد در قندهاى بسيار بالا رخ مى دهد و قارچى به نام موکور در اين شرايط از داخل سينوسها به داخل کاسه چشم وارد مى شود و با انسداد سريع عروق باعث نابينايي و فلج کامل حرکات چشم مى شود . متاسفانه اين قارچ از سمت حدقه به سمت مغز حرکت کرده و باعث مرگ و ميرى در حدود پنجاه درصد، على رغم درمانهاى کافى مى شود . نکته جالب اينجاست که اين قارچ در سينوس افراد سالم نيز وجود دارد ولى مهاجم نيست.

عوارض داخل چشمى :
انچه عموم مردم به عنوان عوارض ديابت مى شناسند ،عوارض داخل چشمى ان مى باشد که به طور خاص بر روى شبکيه مى باشد.ديابت مى تواند باعث تغيير شماره چشم و عينک، تارى ديد گاهگاه، اختلال تطابق و اب مرواريد شود .در مورد شبکيه اين بيمارى مى تواند باعث ايجاد لخته در عروق شبکيه و سر عصب شود که به اصطلاح سکته چشمى ناميده مى شود و باعث افت ديد ناگهانى مى شود ولى مهمترين وشايعترين اثر ان بر عروق شبکيه ،اثر مزمن ان مى باشد .پس از سالها عروق کوچک شبکيه تغيير شکل پيدا کرده و کارايي خود را از دست مى دهند. عروق، گاها نماى دانه تسبيحى پيدا مى کنند و به دليل اختلالات ديواره نمى توانند خون را به شکل مناسب هدايت کرده و داخل خود نگاه دارند بنابراين مايعات خون و گلوبولهاى قرمز شروع به نشت از داخل عروق مى کنند .

بنابراين خونريزيهاى نقطه اى در شبکيه شروع مى شود که اول بسيار کم بوده ولى با عدم کنترل بيمارى ارام ارام تعداد نقاط زياد شده،سراسر شبکيه دچار خونريزى مى شود . همزمان به دايل نشت مايع ،شبکيه متورم مى شود که رخ دادن اين حالت در مرکز بينايي شبکيه باعث کاهش ديد مى شود .با پيشرفت بيمارى برخى عروق مسدود شده و عروق غير طبيعى جديدى به سمت قدام و زجاجيه رشد مى کنند که اين عروق شبکيه را به جلو کشيده و در نهايت باعث پارگى شبکيه مى شوند . تغييرات شبکيه در مراحل اوليه با کنترل مناسب ديابت قابل برگشت هستند ولى در مراحل پيشرفته بيمارى اين تغييرات على رغم درمانهايي مانند ليزر، تزريقات مکرر داخل چشم و جراحى ،قابل برگشت نبوده و هدف از اين درمانها صرفا جلوگيرى از پيشرفت بيشتر بيمارى و نابينايي کامل مى باشد .

نتيجه گيرى :
با توجه به عوارض شديد ديابت بر چشم که باعث نابينايي و حتى مرگ بيمار مى شود ، بهترين راه کنترل دقيق بيمارى ديابت و پيشگيرى در طول زمان مى باشد


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نرسیده به چهارراه پلیس ، ساختمان یاس ، واحد 501
تلفن : 36274240 - 031
افتتاح مطب تهرانافتادگى پلكدرباره منجراحى زيبايي و پلاستيكبيماريهاي سيستم اشكىبيماريهاى چشمگالری تصاویريك مورد خاصسخنرانيهامقالات چاپ شدهصفحه اصلیسوالات پزشکی